Poradnik inwestora

Wybór wykonawcy - przygotuj się do rozmowy

Gdy planujemy budowę domu, o wyborze wykonawcy dobrze jest pomyśleć dużo wcześniej. Dobre ekipy budowlane mogą mieć zajęte terminy na pól roku na przód. Przy wyborze ekipy cenna może być rekomendacja znajomych, bądź zaprzyjaźnionych fachowców z branży budowlanej. Jeśli nie mamy znajomych korzystających z takich usług, taka rolę może pełnić kierownik budowy, jeśli w umowie z kierownikiem budowy zawrzemy takie uzgodnienia.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, ile lat firma jest na rynku. Również warto obejrzeć zrealizowane przez wykonawcę domy i zapytać mieszkańców o opinię. Uczciwy przedsiębiorca z pewnością zechce się pochwalić i poda adresy wcześniejszych budów. Jeśli odmawia lub jest to jego pierwsza budowa, lepiej nie ryzykować.

Na rozmowę z wykonawcą trzeba się przygotować, a najlepiej przeprowadzić ją w obecności zaufanego specjalisty od budownictwa - najlepiej przyszłego kierownika budowy. On szybciej się zorientuje, czy mamy do czynienia z solidną firmą, czy z naciągaczami, zadając pytania dotyczące rozwiązań technicznych, które mają być zastosowane w budynku. Powinno nas też zainteresować, jakim zespołem dysponuje właściciel wybranej firmy, jakie uprawnienia mają jego podwykonawcy i czy oni sami są specjalistami w swojej dziedzinie. Najkorzystniejsza sytuacja dla nas to taka, gdy kierownikiem budowy jest osoba z zewnątrz.

Kierownik budowy z definicji ma czuwać nad prawidłowością wykonanych robót i dbaniem o interesy inwestora będącego niejednokrotnie laikiem. Kierownik budowy niezależny od ekipy budowlanej daje inwestorowi pewność, ze kontrola wykonawców będzie przebiegać rzetelnie i z zachowaniem dbałości o interesy inwestora.

poradnik inwestora: [1], [2], [3], [4]
kontakt